Yurtdışına kargo nasıl gönderilir

Yurtdışına kargo nasıl gönderilir, yurtdışına kargo gönderme nasıl yapılır sorularına bu sayfada cevap bulabilirsiniz. Yurt dışına kargo göndermek için öncelikle bir kargo şirketi seçimi yapmalısınız. Göndereceğiniz kargo,yassı bir yapıda ise 500gr. kadar bir çok kargo şirketi tarafından zarf olarak değerlendirilebilir.Ancak 500gr.ı geçen gönderilerde genel olarak paket/koli sınıfına girer.

Kargo şirketlerinden köklü yapısıyla Ptt kargo, kargo alanındaki en büyük özel sektor temsilcisi Yurtiçi kargo ve diğer profesyonel kargo şirketleri Aras kargo ile Sürat kargo önde gelen Türk şirketleridir.
Alman kargo şirketi DHL’i Avrupa gönderileriniz için tercih edebilirsiniz.
600’ün üzerinde uçakla dünyanın en büyük kargo uçağı filosuna sahip Fedex ve UPS şirketleri de Amerikan sermayeli kargo şirketleri olarak tercih edilebilir. Bu şirketler yüksek fiyatlı hizmet vermektedirler ancak okyanus ötesi teslimatlarda bile 1 günlük ekspres teslim süreleriyle acil durumlar rakipsiz olabilmektedirler.

Yukarıda belirtilen kargo şirketlerinden birini seçtikten sonra bulunduğunuz adrese, kargo şirketinin internet sitesinden kurye çağırabilirsiniz. Diğer bir alternatif de seçtiğiniz kargo şirketinin size en yakın şubesine gidip,kolinizi elden teslim etmektir.
Kolileriniz yaklaşık olarak 2,5kg ın üzerindeyse semt içinde bulunan Ptt kargo şubeleri gönderinizi teslim almayabilir. Bu durumda Ptt kargoların ilçe merkezinde bulunan şubelerini tercih edebilirsiniz.

Yurtdışına kargo gönderirken kargo şirketi yetkilisi tarafından size bir gümrük beyan formu doldurtulur. Yurtdışına göndereceğiniz kargoyla ilgili gümrükte minimum sıkıntı yaşamak için, gümrük beyan formunda “Gift” yani “Hediye” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bu durumda gönderdiğiniz ürünün ticari bir değerinin olmadığını beyan etmiş olursunuz. Eğer ticari bir ürün gönderiyorsanız, kaybolma durumda sigortadan isabetli ücret karşılığını talep etmek için, ürünü ticari ürün olarak işaretleyip gerçek değerini yazmak uygun olabilir.

Bazı kargo şirketleri göndereceğiniz kargonun takip edilebilmesi için size hizmet ücreti karşılığında bir “Takip kodu” verir. Ptt kargo ile yapacağınız yurtdışı gönderilerde bu takip kodunu edinmek ücretsizdir.Takip kodunun yer aldığı fişi saklamak büyük hassasiyet taşımaktadır. Bu sayede aşama aşama kolinizin konumunu takip edebilir, hedef noktaya ulaştığı anı bilebilirsiniz. Bir aksilik olduğu takdirde en son bulunduğu dağıtım merkeziyle iletişim kurup, bilgi alabilirsiniz.